Digit├ílny marketinganal├Żza k─ż├║─Źov├Żch slov cover

M├íte spr├ívne nastaven├ę k─ż├║─Źov├ę slov├í pre v├í┼í biznis? Pokr├Żvate v┼íetky relevantn├ę dopyty? Na ktor├Żch poz├şci├ích sa zobrazujete vo vyh─żad├ívan├ş Google v porovnan├ş s konkurenciou? To v┼íetko a e┼íte viac zist├şte v─Ćaka na┼íej anal├Żze k─ż├║─Źov├Żch slov.

Nez├íle┼ż├ş na tom, ─Źi ste ve─żk├Ż eshop alebo lok├ílna predaj┼ła, ─Źi u┼ż m├íte hotov├║ webov├║ str├ínku alebo len rozm├Ż┼í─żate nad jej tvorbou. Anal├Żza k─ż├║─Źov├Żch slov (keyword research) m├í ve─żk├║ pridan├║ hodnotu v oboch pr├şpadoch. Poskytne v├ím komplexn├Ż obraz o va┼íom podnikan├ş v online priestore, pribl├ş┼żi celkov├Ż potenci├íl trhu, pom├┤┼że pri anal├Żze webu a odhal├ş va┼íu konkurenciu. ├Ülohou anal├Żzy je pochopi┼ą dopyty, ktor├ę z├íkazn├şci vyh─żad├ívaj├║ za ├║─Źelom rie┼íenia vlastn├Żch probl├ęmov a potrieb.

Obsah

V prvom rade v├ím anal├Żza odhal├ş relevantn├ę k─ż├║─Źov├ę slov├í pre v├í┼í biznis. Cie─żom nie je n├íjs┼ą najpopul├írnej┼íie slov├í, ale sk├┤r vyfiltrova┼ą tie, ktor├ę najviac vystihuj├║ va┼íe podnikanie. Samozrejme sme realisti, preto sa zameriavame predov┼íetk├Żm na konkurencieschopn├ę slov├í, pri ktor├Żch je ┼íanca, ┼że sa presad├şte.
Do ├║vahy berieme aj ich objem vyh─żad├ívania. Mo┼żno sa domnievate, ┼że ist├ę k─ż├║─Źov├ę slovo je atrakt├şvne a vyh─żad├íva sa, av┼íak opak m├┤┼że by┼ą pravdou. Plat├ş to v┼íak aj v opa─Źnom pr├şpade – v┼íeobecn├ę k─ż├║─Źov├ę slov├í maj├║ s├şce vysok├Ż objem vyh─żad├ívania, ale presadi┼ą sa na ne je ove─ża n├íro─Źnej┼íie.

Na┼ía anal├Żza v├ím poskytne odpove─Ć aj na ot├ízku, ─Źi sa va┼íi z├íkazn├şci nach├ídzaj├║ na internete. D├┤le┼żit├ę je aj odhali┼ą, ako vyh─żad├ívaj├║ va┼íe produkty a slu┼żby. Okrem in├ęho, pri anal├Żze zis┼ąujeme z├ímer vyh─żad├ívania (search intent), t.j. za ak├Żm ├║─Źelom vyh─żad├ívaj├║ relevantn├ę k─ż├║─Źov├ę slov├í pre v├í┼í biznis.

St├íle nie ste presved─Źen├ş o u┼żito─Źnosti a pr├şnose na┼íej anal├Żzy? V ─Ćal┼íom odstavci si rozoberieme vyu┼żitie anal├Żzy k─ż├║─Źov├Żch slov.

Vyu┼żitie anal├Żzy k─ż├║─Źov├Żch slov

Štruktúra navigácie webu

Na┼ía anal├Żza k─ż├║─Źov├Żch slov sl├║┼żi ako podklad pri navrhovan├ş a vytv├íran├ş navig├ície webu. Pomocou anal├Żzy zist├şme, ktor├ę v├Żrazy ─żudia vyh─żad├ívaj├║ a na z├íklade toho navrhujeme logick├║ ┼ítrukt├║ru navig├ície webu. Dobre navrhnut├í navig├ícia zlep┼íuje orient├íciu pou┼ż├şvate─ża na str├ínke, ─Źo zlep┼íuje celkov├║ pou┼ż├şvate─żsk├║ sk├║senos┼ą (user experience).
Ve─żakr├ít n├ím anal├Żza odhal├ş d├┤le┼żit├ę podkateg├│rie, ktor├ę ch├Żbaj├║ v p├┤vodnej navig├ícii, pri─Źom ich pou┼ż├şvatelia vyh─żad├ívaj├║.

Optimaliz├ícia pre vyh─żad├íva─Źe

Pomocou anal├Żzy vieme navrhn├║┼ą ─Ćal┼íie postupy optimaliz├ície v├í┼ího webu pre vyh─żad├íva─Źe (napr. Google). Cie─żom je, aby sa v├í┼í web zobrazoval na prv├Żch poz├şci├ích v organickom (neplatenom) vyh─żad├ívan├ş na konkurencieschopn├ę slov├í. V─Ćaka tomu dok├í┼żete prinies┼ą na v├í┼í web ─Źo najviac pou┼ż├şvate─żov, resp. bud├║cich z├íkazn├şkov ÔÇťzadarmoÔÇŁ.
Okrem toho, anal├Żza odhal├ş probl├ęmov├ę str├ínky a pomocou nej zist├şme nevyu┼żit├Ż potenci├íl v organickom vyh─żad├ívan├ş.

Vytv├íranie reklamn├Żch kampan├ş

Anal├Żza k─ż├║─Źov├Żch slov uk├í┼że relevantn├ę dopyty pre v├í┼í biznis, na ktor├ę by ste sa mali zamera┼ą v inzercii (napr. Google Ads reklama). Na─Źrtne n├ím aj obraz o ┼ítrukt├║re kampan├ş. Navy┼íe zist├şte aj konkuren─Źnos┼ą jednotliv├Żch slov v platenom vyh─żad├ívan├ş, ako aj priemern├║ cenu za kliknutie.

Obsahov├Ż marketing (blogy, PR ─Źl├ínky)

─Żudia sa ─Źoraz ─Źastej┼íie spoliehaj├║ na internet, aby z├şskali odpovede na r├┤zne ot├ízky a probl├ęmy. T├Żm sa ─Źrt├í ─Ćal┼í├ş priestor, pomocou ktor├ęho m├┤┼żete pril├íka┼ą ─żud├ş na v├í┼í web. Na┼ía anal├Żza pribl├ş┼żi ot├ízky a t├ęmy, ktor├ę ─żudia vyh─żad├ívaj├║ v spojitosti s va┼í├şm biznisom.
­čĺí Vedeli ste napr├şklad, ┼że ─żudia vyh─żad├ívaj├║ recepty n├ívnad na ryby, chc├║ zisti┼ą rozdiel medzi sorbentom a absorbentom alebo potrebuj├║ poradi┼ą pri v├Żbere tepeln├ęho ─Źerpadla? Pomocou ─Źl├ínkov viete pou┼ż├şvate─żom poskytn├║┼ą pomocn├║ ruku, a z├írove┼ł im prirodzene pon├║knu┼ą va┼íe produkty alebo slu┼żby.

Anal├Żza konkurencie

Pozna┼ą va┼íu konkurenciu je k─ż├║─Źov├ę. V─Ćaka anal├Żze spozn├íte va┼íich s├║perov. T├Żm to v┼íak ani z─Ćaleka nekon─Ź├ş. ─Äalej zist├şte aj ich najv├Żkonnej┼íie str├ínky, na ktor├ę k─ż├║─Źov├ę slov├í sa zobrazuj├║ vo vyh─żad├ívan├ş a ich poz├şciu.
N├ísledne m├┤┼żete sledova┼ą aj v├Żvoj va┼íej konkurencie, pr├şpadne sa ┼łou in┼ípirova┼ą.

Linkbuilding (budovanie odkazov)

Okrem anal├Żzy konkurencie z├şskate aj zoznam potenci├ílnych partnerov na spolupr├ícu v r├ímci extern├ęho linkbuildingu (budovania odkazov). Ten je d├┤le┼żit├Ż pri budovan├ş autority v├í┼ího webu v o─Źiach Google.

E┼íte st├íle je pre v├ís anal├Żza k─ż├║─Źov├Żch slov abstraktn├Ż pojem? Pokra─Źujte v ─Ź├ştan├ş, kde v├ím pribl├ş┼żime, ako vyzer├í ┼ítrukt├║ra na┼íej anal├Żzy.

Ako vyzer├í anal├Żza k─ż├║─Źov├Żch slov?

V├Żstupom anal├Żzy k─ż├║─Źov├Żch slov je komplexn├Ż dokument rozdelen├Ż do nieko─żk├Żch ─Źast├ş. ├Ülohou ka┼żdej ─Źasti je pribl├ş┼żi┼ą fungovanie v├í┼ího podnikania v online priestore.

K─ż├║─Źov├ę slov├í

Najd├┤le┼żitej┼íou ─Źas┼ąou s├║ k─ż├║─Źov├ę slov├í, ─Źi┼że samotn├Ż zdroj anal├Żzy.
Tieto slov├í s├║ u┼ż o─Źisten├ę. Nach├ídzaj├║ sa tam iba relevantn├ę a okrajov├ę k─ż├║─Źov├ę slov├í pre v├í┼í biznis. ─Äalej s├║ odfiltrovan├ę duplicity, v├Żznamovo rovnak├ę dopyty s├║ spojen├ę do jedn├ęho v├Żrazu, rovnako ako aj mno┼żn├ę ─Ź├şsla.

Slovn├ę spojenia s├║ n├ísledn├ę rozdelen├ę do logick├Żch kateg├│ri├ş, ktor├ę vypl├Żvaj├║ zo zisten├ş po─Źas anal├Żzy. Medzi naj─Źastej┼íie kateg├│rie patr├ş rozdelenie pod─ża produktu/slu┼żby, typu produktu/slu┼żby, komer─Źn├Żch v├Żrazov, zna─Źky, konkurencie, t├ęmy, lokality a pod.
Okrem kategoriz├ície n├íjdete tu aj priemern├Ż mesa─Źn├Ż objem vyh─żad├ívania k─ż├║─Źov├Żch slov, ich konkuren─Źnos┼ą v platenom a v organickom vyh─żad├ívan├ş alebo sez├│nnos┼ą.

Anal├Żza k─ż├║─Źov├Żch slov a objem vyh─żad├ívania

Sumár kategorizácie

V ─Ćal┼íom kroku pomocou kontingen─Źn├Żch tabuliek vytv├írame grafy, aby sme vizu├ílne pribl├ş┼żili zast├║penie k─ż├║─Źov├Żch slov v jednotliv├Żch kateg├│ri├ích. Z├şskate tak preh─żadn├║ sumariz├íciu, ktor├í v├ím prinesie komplexnej┼í├ş poh─żad na va┼íe produkty a slu┼żby.
­čĺí Vyh─żad├ívaj├║ sa sk├┤r dreven├ę alebo drevohlin├şkov├ę okn├í? O ktor├Ż typ oble─Źenia je najv├Ą─Ź┼í├ş z├íujem pri chlapcoch v porovnan├ş s diev─Źatami? Po akom type tepeln├ęho ─Źerpadla je najv├Ą─Ź┼í├ş dopyt? To v┼íetko ─żahko zist├şte v─Ćaka grafickej prezent├ícii.

Rozdelenie k─ż├║─Źov├Żch slov do kateg├│ri├ş
anal├Żza k─ż├║─Źov├Żch slov kate─úorie graf
Zast├║penie k─ż├║─Źov├Żch slov pod─ża sez├│nnosti v segmente detsk├ę oble─Źenie

Poz├şcie a vstupn├ę str├ínky

Po kategoriz├ícii a vizu├ílnej prezent├ícii nasleduje anal├Żza vstupn├Żch str├ínok. Po odfiltrovan├ş konkuren─Źn├Żch v├Żrazov, relevantn├ę k─ż├║─Źov├ę slov├í znova zanalyzujeme.

Anal├Żzou z├şskame poznatky:

  • o poz├şci├ích, na ktor├Żch sa v├í┼í web nach├ídza vo vyh─żad├ívan├ş Google z poh─żadu k─ż├║─Źov├Żch slov
  • ─Źi sa va┼ía str├ínka zobrazuje na relevantn├ę slov├í
  • ktor├ę s├║ va┼íe najhodnotnej┼íie vstupn├ę str├ínky
  • ak├í je konkuren─Źnos┼ą jednotliv├Żch slov

Tak├Żmto sp├┤sobom ─żahko zist├şme nevyu┼żit├Ż potenci├íl v neplatenom vyh─żad├ívan├ş. D├íta n├ím poskytn├║ obraz aj o tom, nako─żko s├║ va┼íe vstupn├ę str├ínky konkurencieschopn├ę, ─Źi nie je priestor na zlep┼íenie.
Napr├şklad ak zist├şme, ┼że va┼íe vstupn├ę str├ínky sa nenach├ídzaj├║ na prvej strane Googlu, ale na druhej, tretej alebo e┼íte ni┼ż┼íie, pri─Źom relevantn├ę k─ż├║─Źov├ę slovo m├í vysok├Ż objem vyh─żad├ívania, je to jednozna─Źn├Ż sign├íl nevyu┼żit├ęho potenci├ílu.
Okrem st─║pcov a ─Ź├şsiel, n├íjdete tu aj vizu├ílnu prezent├íciu ├║dajov vo forme grafov.

Anal├Żza vstupn├Żch str├ínok

Konkuren─Źn├í anal├Żza

Predposlednou ─Źas┼ąou anal├Żzy je konkuren─Źn├í anal├Żza, v ktorej zis┼ąujeme, ktor├ę weby a konkr├ętne str├ínky reaguj├║ na va┼íe k─ż├║─Źov├ę slov├í. Odhal├şme aj va┼íu konkurenciu, od ktorej m├┤┼żete z├şska┼ą tipy a in┼ípir├ície na publikovanie zauj├şmav├ęho obsahu, napr. vo forme blogov├Żch ─Źl├ínkov.
T├íto ─Źas┼ą m├┤┼że sl├║┼żi┼ą aj ako zoznam potenci├ílnych partnerov pre budovanie extern├Żch odkazov, ktor├ę zvy┼íuj├║ autoritu v├í┼ího webu.

Konkuren─Źn├í anal├Żza na z├íklade k─ż├║─Źov├Żch slov

V z├ívere anal├Żzy prich├ídza n├ívrh na vylep┼íenie navig├ície va┼íej str├ínky (alebo vytvorenie novej). Pri n├ívrhu ┼ítrukt├║ry navig├ície vych├ídzame z anal├Żzy k─ż├║─Źov├Żch slov, pri─Źom navrhujeme aj SEO nadpisy, ktor├ę s├║ d├┤le┼żit├ę z h─żadiska organick├ęho vyh─żad├ívania.

Online marketing efekt├şvne

Teraz u┼ż viete, pre─Źo m├┤┼żete s kvalitnou anal├Żzou a efekt├şvnym zapracovan├şm k─ż├║─Źov├Żch slov v├Żrazne ovplyvni┼ą relevanciu va┼íich dopytov a premeni┼ą be┼żn├Żch pou┼ż├şvate─żov na z├íkazn├şkov. Nez├íle┼ż├ş na tom, ─Źi ste ve─żk├Ż eshop alebo lok├ílna predaj┼ła, ─Źi u┼ż m├íte hotov├║ webov├║ str├ínku alebo len rozm├Ż┼í─żate nad jej tvorbou – vybudujte pevn├ę z├íklady v├í┼ího online podnikania pomocou anal├Żzy k─ż├║─Źov├Żch slov.
S nadobudnut├Żmi relevantn├Żmi v├Żrazmi je potrebn├ę pracova┼ą systematicky a premyslene. M├íme za sebou bohat├ę sk├║senosti z r├┤znych oblast├ş, z ktor├Żch ─Źerp├íme pri ka┼żdej novej anal├Żze.

Ste pripraven├ş posun├║┼ą v├í┼í biznis na ─Ćal┼íiu ├║rove┼ł? Nev├íhajte n├ís kontaktova┼ą, radi pre v├ís vypracujeme anal├Żzu k─ż├║─Źov├Żch slov.